تصویب شرایط جدید صدور ویزای شینگن

شورای اتحادیه اروپا، با تصویب افزایش ۳۳.۳ درصدی هزینه صدور ویزای شینگن، تغییراتی در نحوه دریافت این ویزا ایجاد کرد.

بر پایه مصوبه این شورا، از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی، متقاضیان ویزای شینگن باید به جای ۶۰ یوروی فعلی ۸۰ یورو برای اخذ این ویزا بپردازند. ‌شورای اتحادیه اروپا هدف از تصویب این قانون را حصول اطمینان از پوشش هزینه صدور ویزا توسط کشورهای عضو اتحادیه و طراحی مکانیزمی برای افزایش نرخ صدور ویزای شینگن هر سه سال یک بار اعلام کرده است. بر اساس نوشته خبرگزاری یورونیوز، این مصوبه ۶ ماه پس از انتشار از طریق روزنامه رسمی اتحادیه اروپا قابل اجرا می شود.

با توجه به این که انتشار رسمی مصوبه شورای اتحادیه اروپا معمولا یک ماه طول می کشد، پیش‌بینی می‌شود که اجرای قانون جدید صدور ویزای شینگن از ابتدای ژانویه سال آتی به اجرا در آید. اصلاحات صورت گرفته در خصوص قوانین صدور ویزای شینگن، سال گذشته و توسط کمیسیون اروپا با هدف تسهیل اخذ ویزا توسط مسافرانی که به طور مکرر به کشورهای عضو پیمان شینگن سفر می‌کنند، ارائه شده بود. به همین منظور در مصوبه روز پنج شنبه شورای اتحادیه اروپا مقرر شده که حداقل فاصله زمانی میان موعد ارائه درخواست اخذ ویزا تا زمان آغاز سفر به ۱۵ روز کاهش پیدا کند و نیز حداکثر فاصله زمانی تقاضای روادید تا انجام سفر از ۳ ماه به ۶ ماه افزایش یابد. همچنین در چارچوب این مصوبه رویه مشخص و هماهنگی در مورد تمامی افرادی که سفرهای زیادی به کشورهای عضو پیمان شینگن دارند، اتخاذ خواهد شد تا بر اساس سوابق مثبت پرونده سفرهای آنها امکان صدور ویزا برای دوره ۱ تا ۵ ساله وجود داشته باشد.

البته این مصوبه به کشورهای عضو پیمان شینگن این امکان را می‌دهد که در صورت مساعدت و همکاری مناسب کشورهای ثالث، در خصوص شهروندان آنها، شرایط صدور آسان تر ویزای طولانی مدت‌تر و کم‌هزینه‌تر را در نظر گیرند. بد نیست بدانید پیمان شینگن در سال ۱۹۸۵ میان پنج کشور به امضا رسید و امروز ۲۶ کشور اروپایی عضو آن هستند.

این پیمان علاوه بر ایجاد امکان مسافرت بدون روادید میان این کشورها، اجازه مبادله آزاد کالا، سرمایه و نیروی کار را در میان کشورهای عضو می‌دهد.

منبع: کارناوال شنبه 25 خرداد 1398